Terapeutické metody

Naše metody:

Manuální terapie

Více informací o manuální terapii

Manuální terapie

Manuální terapie je specializovaná fyzioterapeutická metoda, která se zaměřuje na diagnostiku, léčbu a prevenci poruch pohybového aparátu. Tato terapie je založena na cílené práci s pohybovým systémem, kdy terapeut využívá své ruce k uvolňování napětí ve svalech, kloubech a měkkých tkáních.

Co je Manuální terapie?

Manuální terapie je účinným nástrojem pro obnovu rovnováhy v těle. Pomocí specifických technik, jako jsou mobilizace a manipulace kloubů, uvolňování svalových fascií nebo jemná mobilizace měkkých tkání, pomáhá zmírnit bolest, zlepšit pohyblivost a obnovit správnou funkci postižených oblastí.

Kdy je vhodné využít Manuální terapii?

Manuální terapie je ideální při léčbě:

– Bolestí zad, krční a bederní páteře

– Bolestí kloubů a svalů

– Sportovních zranění

– Funkčních poruch pohybového aparátu

– Omezené pohyblivosti a napětí ve svalech

– ošetření jizev

Výhody Manuální terapie

– Rychlá úleva od bolesti: Pomáhá při akutních i chronických bolestech.

– Zlepšení pohyblivosti: Zvyšuje flexibilitu a pohybovou volnost.

– Prevence recidiv: Pomáhá předcházet opakovaným problémům.

– Individuální přístup: Každá terapie je přizpůsobena konkrétním potřebám pacienta.

Manuální terapie je bezpečná, neinvazivní metoda, která podporuje přirozené procesy hojení v těle. Díky odbornému přístupu fyzioterapeuta a jeho znalostem anatomie a pohybového aparátu se jedná o efektivní cestu k návratu k plnohodnotnému pohybu a pohodě.

Pokud trpíte bolestmi, omezenou pohyblivostí nebo zraněními, Manuální terapie může být správnou volbou pro vás.

Funkční dynamická stabilizace v kontextu vývojové kineziologie (FDS) 

Více informací o FDS

Vychází z konceptu DNS prof. Pavla Koláře. Je založena na znalosti raného motorického vývoje člověka (od narození do věku cca 1-3 let). Pro každou fázi vývoje je specifický geneticky daný pohybový program, který má za účel tělo stabilizovat a pomoci optimálně zapojit svaly během pohybu. Pokud některá z těchto fází vývoje neproběhla správně nebo byla přeskočena (např. šikmý sed, lezení), může později dojít ke vzniku některých funkčních poruch (nedostatečná stabilizace lopatky, vadné držení těla, plochá záda, nadměrné prohnutí v bedrech, kolena do „X“ atd.) a bolesti (zad, ramene, kolene apod.).

V rámci FDS se vlastně navracíme k pohybovému programu, o kterém se na základě diagnostiky domníváme, že neproběhl optimálně (poloha 3. měsíce, šikmý sed, lezení aj.) a prostřednictvím specifických cviků se ho snažíme opravit. Díky tomu může dojít k obnovení stability (tj. stavu, kdy svaly pracují ve vzájemně prospěšné spolupráci, což zaručí maximální hospodárnost pohybu a minimalizuje riziko nesprávné zátěže). Tato stabilita musí být zároveň „funkčně dynamická“, tzn. schopná adekvátně reagovat a přizpůsobovat se neustálým změnám sil, které na každou část pohybového systému během pohybu působí. Tak lze např. díky stabilizaci lopatky odstranit bolest v ramenním kloubu nebo aktivací stabilizačního systému páteře odstranit bolesti zad.

FDS klade důraz na uvědomění si vlastního těla a vědomě kontrolovaný prožitek pohybu. Tento koncept lze úspěšně využít pro terapii:

  • bolestí zad, krční páteře, ramenních kloubů, kolen
  • oslabených hlubokých stabilizačních svalů
  • vadného držení těla (plochá záda, nadměrné prohnutí v bedrech, valgozita kolenních kloubů, plochonoží, předsunuté držení hlavy, „odstáté“ lopatky a další)
  • různých svalových dysbalancí
  • skoliózy
  • špatného dechového stereotypu

Propriofoot koncept 

Více informací o Propriofoot koncept

Propriofoot koncept pracuje na principu senzomotorické stimulace. Ke cvičení využívá specifickou balanční pomůcku – Propriofoot. Jedná se o čtyři nášlapné plastové destičky s nerovným spodním profilem s odstupňovanou obtížností. Jejich vzájemným kombinováním jsme schopni nastavit různou náročnost provedení daného cviku, ale hlavně unikátně zapojit jednotlivé části nohy zvlášt, což je ohromnou výhodou oproti ostatním nestabilním pomůckám, které zapojují nohu jako celek. Cvičení tak můžeme cíleně zaměřit na práci přednoží, zánoží, malíkovou nebo palcovou stranu nohy a účinně tak nejen aktivovat svaly nožní klenby, ale i stabilizovat kotník, koleno, kyčelní kloub i trup.

Využití v terapii:

  • Nestabilita hlezenního, kolenního nebo kyčelního kloubu
  • Stavy po úrazech nebo chirurgických zákrocích v oblasti dolní končetiny (distorze hlezna, zlomeniny, operace)
  • Plochá noha, aktivace plosky nohy
  • Poruchy proprioceptivního (hlubokého) vnímání
  • Poruchy rovnováhy
  • Terapie vbočeného palce (halluxvalgus)
  • Aktivace stabilizačních svalů páteře a trupu
  • Zlepšení držení těla

Senzomotorická stimulace

Více informací o senzomotorická stimulace

Senzomotorická stimulace je rehabilitační metoda zaměřená na obnovu a zlepšení funkcí svalů, kloubů a nervového systému. Využívá specifické cvičení a techniky, které aktivují smyslové a motorické dráhy těla, což vede k lepší koordinaci, stabilitě a pohyblivosti.

Jak funguje senzomotorická stimulace?

Tato metoda je založena na principu propojení smyslových vjemů (senzorických) a pohybu (motorických reakcí). Pomocí cílených cviků se aktivují receptory ve svalech, šlachách a kloubech, což vede ke stimulaci nervového systému. Cílem je vytvořit nové nervové spoje a zlepšit pohybové vzorce. To pomáhá nejen při rehabilitaci po úrazech či operacích, ale i při chronických potížích, jako jsou bolesti zad, kloubů nebo snížená stabilita.

Metoda klade velký důraz na aktivaci příčné a podélné klenby nohy a korigované držení těla. S cvičením se začíná na pevné podložce a s přibývajícími dovednostmi se zvyšuje obtížnost např. použitím balančních pomůcek jako jsou fitball, overball, balanční úseče a čočky aj.

Během cvičení se aktivují nejhlubší (stabilizační) vrstvy svalstva – břicha, pánve, trupu, páteře i končetin a učí se vzájemné koordinaci a spolupráci.Tento koncept je klíčový zejména v oblasti rozvoje dětí, ale může být užitečný i pro jednotlivce v jakémkoli věku, kteří chtějí zlepšit své pohybové schopnosti.

Pro koho je metoda vhodná?

Senzomotorická stimulace je vhodná pro všechny věkové kategorie a pro širokou škálu zdravotních obtíží. Nejčastěji ji využívají lidé:

  • po operacích kloubů nebo páteře,
  • s chronickými bolestmi zad či kloubů,
  • s neurologickými onemocněními (např. po cévní mozkové příhodě),
  • pro zlepšení rovnováhy a koordinace,
  • při rekonvalescenci po úrazech.
  • Při nestabilitě kloubů (hlezenních, kolenních, kyčelních, ramenních) a páteře

Výhody senzomotorické stimulace:

  • Zlepšení stability a rovnováhy.
  • Zvýšení svalové síly a flexibility.
  • Redukce bolesti a prevence zranění.
  • Vhodné i jako prevence pro sportovce a aktivní lidi.

Tato metoda poskytuje individuální přístup ke každému pacientovi, čímž se dosahuje optimálních výsledků při léčbě a zlepšení kvality života.

Proprioceptivní neuromuskulární facilitace (PNF)

Více informací o PNF

Proprioceptivní neuromuskulární facilitace (PNF) je specializovaná fyzioterapeutická metoda, která je založena na stimulaci proprioceptorů a aktivaci neuromuskulárních drah pro zlepšení pohybových funkcí. Tato technika využívá přirozené pohybové vzory těla a pomáhá pacientům zlepšit svalovou koordinaci, sílu, flexibilitu a stabilitu. 

Jak PNF funguje?

Metoda PNF je zaměřena na obnovu a zlepšení funkčního pohybu těla prostřednictvím práce s konkrétními pohybovými vzory, které jsou přítomny v každodenních činnostech. Využívá kombinaci strečinku a cílených pohybových sekvencí, které stimulují nervové dráhy a aktivují svaly. Díky tomu dochází ke zlepšení motorických dovedností, stability a rovnováhy.

Pro koho je PNF vhodná?

Tato technika je účinná při rehabilitaci různých neurologických, ortopedických a traumatologických diagnóz. Vhodná je zejména pro:

– Pacienty po úrazech a operacích pohybového aparátu

– Osoby s neurologickými onemocněními, jako je například mozková mrtvice nebo roztroušená skleróza

– Sportovce pro zlepšení výkonu, prevenci zranění a rychlejší rekonvalescenci

 Výhody PNF

– Zlepšení koordinace a rovnováhy: Díky aktivaci svalů v přirozených pohybových vzorcích dochází k efektivnější rehabilitaci a návratu k běžným činnostem.

– Zvýšení svalové síly a flexibility: PNF techniky zahrnují izometrické a izotonické kontrakce, které posilují svaly a zlepšují jejich pružnost.

– Zrychlení rehabilitace: Metoda urychluje zotavení po zranění a chirurgických zákrocích díky cílenému posilování oslabených svalů.

PNF v praxi

Fyzioterapeut při PNF terapii pracuje individuálně s každým pacientem, přizpůsobuje techniky konkrétním potřebám a stavu pacienta. Cílem je postupně zlepšovat motorické funkce, obnovit samostatnost a zlepšit kvalitu života.

Pokud hledáte efektivní a odborně vedenou terapii, která vám pomůže zlepšit pohyblivost a funkčnost vašeho těla, PNF může být správnou volbou.

Kontakt

Vaše zdraví a pohoda jsou pro nás prioritou, a proto jsme zde, abychom Vám poskytli kvalitní a profesionální služby. Kontaktujte nás a domluvte si svou návštěvu.

+420 730 514 210 , +420 730 514 213

info@centrumresslova.cz

Adresa: Resslova 526/20, Plzeň 3 – Jižní Předměstí, 301 00
Otevírací doba: Po-Pá 8:00 – 18:00 nebo po tel. domluvě